• Stravování batolat
  Špatná skladba jídel u dětí, které přecházejí z kojení na pevnou stravu, je nejčasější příčinou alergií. Např. s podáváním potravin, obsahující mléko, by se mělo vyčkat až do jednoho roku dítěte. Enzymy tak malého tvorečka totiž ještě nedokáží odbourat laktózu v mléce obsaženou. Podobně jsou na tom i určité druhy ovoce. Opatrně by se mělo i s pečivem, obsahujícím lepek.
   
 • Čistota a sterilita
  V současném světě a životním stylu převládá hygiena. Děti tak nejsou vystaveny bakteriím, které pomáhají trénovat jejich imunitní systém, protože životní podmínky na celém světě se staly příliš sterilní.
   
 • Užívání léků
  Zvýšené užívání některých léků , jako jsou antibiotika nebo paracetamol, také hraje svou roli. Aby ne, když je lékaři předepisují i na banální nemoci.

Chce to kojit co nejdéle, přemýšlet nad stravou dětí, nechat je hrabat se v hlíně, nelpět na každodenním úklidu, semtam je nechat jít spát "na hulváta" a řešit nemoci tak, jak by je řešily naše prababičky. Podání léku je sice rychlejší, o to pak ale bude život vašeho dítěte po zdravotní stránce složitější.