Varování z USA: Pozor na tetovací barvy s bakteriemi!

12.09.2014 15:30

Jste v pokušení se nechat potetovat? Pak pozor na barvy, které tatér používá. V USA byly objeveny bakterie, které představují vysoká zdravotní rizika.

V dnešní době, kdy se tetuje skoro na každém rohu (sama tetování mám od 18ti let) se mnoho lidí domnívá, že tetování je naprosto bezpečné. Bohužel i po tolika letech tomu tak není.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) je obzvláště znepokojen netuberkulózní mykobakterií (NTM), která byla nedávno nalezena u nemocných, kteří byli kontaminováni tetovacími barvami.

M. chelonae, jeden z několika patogenních NTM druhů, může způsobit onemocnění plic, infekce kloubů, problémy s očima a jiné infekce orgánů. Tato infekce se špatně diagnostikuje a může vyžadovat léčbu trvající 6 měsíců i déle. 

Některé z těchto kontaminovaných barev způsobily koncem roku 2011 vážné infekce v nejméně čtyřech státech v USA. Začátkem roku 2012 FDA vydalo varování pro tatéry, výrobce tetovacích barev, zdravotníky a spotřebitele. I přes varování jsou bakterie stále v oběhu.

FDA také varuje, že tetovací barvy a pigmenty v nich použité mohou být kontaminovány jinými bakteriemi, plísněmi a houbami. I když se pilně dodržují hygienické postupy, nemusí tatér vědět, že inkoust může být kontaminován. Kontaminace není na pohled viditelná. Pokud u tetovaného člověka vzniknou nějaké reakce či problémy, měl by tatér tuto skutečnost okamžitě hlásit úřadům.

Spotřebitelé by měli vědět, že masti poskytované tetovacích salonech nejsou účinné proti těmto infekcím. NTM infekce mohou vypadat podobně jako alergická reakce, což znamená, že mohou být špatně identifikovány a léčeny neefektivně.

Pokud se domníváte, že můžete mít infekci z tetování, doporučuje následující:

  • Když se zhruba za 2-3 týdny objeví červená vyrážka s otokem, případně doprovázená svěděním nebo bolestí v tetované oblasti, kontaktujte svého zdravotníka.
  • Nahlašte problém tomu, kdo vás tetoval
  • Nahlašte problém na SZÚ (Státní zdravotní ústav)

Tento článek vydávám proto, že barvy, které byly v USA staženy z trhu, ale přesto se stále objevují, se mohou vyskytovat i u nás díky prodeji po internetu. V USA varování platí stále a kontroly u výrobců jsou častější. Naše úřady mají plno jiné práce, protože český trh zavalují produkty z Číny, které mají stejné problémy.... bohužel vše odkontrolovat nelze.