Než navštívíte Svět zdraví, přečtěte si recenzi jedné naší čtenářky

27.04.2016 23:38

V plném znění a bez úprav citujeme e-mail jedné z našich čtenářek, která osobně zažila zklamání v celorepublikové síti poraden Svět zdraví, kterou zaštiťuje RNDr. Petr Fořt a pár dalších českých lékařů.

"Dostala jsem voucher v hodnotě 800,- kč do Světa zdraví, což je síť rádoby odborníků z řad vědců a lékařů, které zastupuje Fořt. Ten se kdysi nabízel mojí kamarádce, co vymyslela a rozjela jako první v ČR krabičkovou dietu. Nabízel se jí s tím, že když mu kamarádka měsíčně vyplatí 80 tisíc, tak jí bude poskytovat svůj ksicht coby odborného garanta apod. Poslala ho tenkrát do patřičných míst, protože ona to dělala pro lidi, ne pro marketing.

Ten voucher byl na vyšetření cév, metabolismu a nějaké další věci. No tak jsem tam dnes byla. A paní, co tam byla oblečena jako lékař, mě neustále a nenápadně tlačila do hubnutí. Celou dobu se tam ozývalo bourání a vrtání, prý tam něco vedle předělávají. Nenápadně mi sdělila, že si vzala omega 3 a že jí ten zvuk od té doby nevytáčí. Ostatně omega 3 v krabičce bylo hned vedle ní na stěně, tak reklamu má asi v popisu. Akorát jsem nepochopila, jak s tím souviselo to hození do klidu během vrtání.... a proč mi to vlastně říkala...

Začala otázkami a o tom, jak se stravuji. Tak jsem jí sdělila, že nevidím důvod to říkat, že mě primárně zajímají hodnoty, které mi slibují na voucheru. Byla celá nesvá, tak jsem jí trochu pomohla a vysvětlila, že zeleninu a ovoce máme svou, maso kvalitní, že nemám žádné nemoci ani alergie.... tak na mě koukala jak vyvoraná myš a zareagovala: "A vy si jako myslíte, že máte díky tomu dost živin a nepotřebujete žádný doplněk?" A já jí na to: Ano, protože když si to pěstujete sama, tak víte, co v tom je. 20 let nemám žádné zdravotní problémy, nemoci, alergie či jiné nesmysly a nepociťuji ani potřebu na tom něco měnit a přijde mi zbytečné tohle řešit, když jsem přišla jen na základě voucheru a zajímají mě pouze ta vyšetření."
Pochopila, že u mě neuspěje, ale v zápětí se omluvila, že přístroj na měření funkčnosti cév tam nemají, že je ve firmě jen pár kousků a momentálně je na jiné pobočce. No paráda, tak tohle mohla říct před týdnem, když jsem se osobně tam objednávala
No a pak mě zula z ponožek a postavila na ten debilní přístroj z Číny, co dělá to samé, jako klasická domácí váha vylepšená o funkce měření tuku a vody. Vyjel z toho nějaký lístek, jako vyjíždí při platbě kartou a podle něj pak něco cvakala do počítače a vytisklla papír, kde bylo několik hodnot vypovídajících o mém stavu. Zároveň mě zmeřila přes břicho a boky.  A tím to celé skončilo, protože ty hodnoty byly naprosto nereálné.... respektive to,co mi k tomu ona napovídala, byly takový žvásty, že jsem se sebrala, řekla jí, že mě tohle dost zklamalo a že 800,- Kč bych za takovou kravinu nezaplatila... a navíc udělala jen půlku toho, co voucher sliboval.

V těch hodnotách totiž podle ní a následném vysvětlení i od jejich "kvalitního" přístroje a počítače vyjelo, že při výšce 159 cm a váze 62 kg jsem u hranice obezity. Jejich okénko tam mělo pro mé rozměry optimální váhu 48-63 kg. Tak to jsem se pobavila, protože jsem netušila, že při věku 38 let, kdy nosím velikost 38, jsem téměř obézní. Ve výsledku jsem měla ještě nějakou hodnotu 4, což byl vaskulární tuk. Tam mi řekla, že ho mám také na hranici. Tak jsem se jí optala, co to znamená vaskulární.... po vysvětlení, že jde o tuk kolem vnitřních orgánů jsem vstala a ukázala jí břicho a říkám: A jako kde ten tuk mám  mít? Já mám totiž tuk na zadku a stehnech, a ten žádnýma dietama a doplňkama nezmizí, pokud to sama doslova neodcvičím, což vím a když se neflákám, tak tam není...ostatně ale s tím jsem tam hned od začátku přeci nepřišla.

Takže mám dva cáry bezvýznamných hodnot, za které si tam účtují 600 Kč a nemám hodnoty z cévního vyšetření, které stojí 200,- Kč. A opravdu mě paní na základě mé reakce neuklidnila ani tím, že jde jen o předběžné měření, že pak se to dělá i podle krve a tak...

A ani mě neuklidnila krabice s müsli, kterou měli v čekárně, kterou jsem důkladně prozkoumala podle složení a zjistila, že to samé má i Ikea ve svém obchodě a dokonce s lepším složením než od Sunkins, který Svět zdraví jakojediné propaguje a prodává za 180 Kč. Ikea za 89,- Kč.
A to jsem si nedala práci projet i jiné produkty...ostatně co také čekat od frenčízy, co zpracovává suroviny a přístroje ala China."