Jedním z nejkupovanějších přípravků v lékárnách je Wobenzym. Výrobce se o něm zmiňuje jako o léku proti zánětům, otokům a poruchám imunity. Podle něj obsahuje Wobenzym unikátní směs enzymů, jejíž účinnost je ověřena rozsáhlým vědeckým výzkumem, řadou kontrolovaných klinických studií a více než 40letou léčebnou praxí. Ok, s tím lze souhlasit. Už se ale nemluví o tom, že všechny tyto enzymy (celkem 6 enzymů) jsou syntetické, tedy uměle vytvořené. Takže je to jen směs chemie, která játrům rozhodně nijak neprospěje. Ostatně kontraindikace jsou v příbalovém letáku popsány.

Pokud bychom měli hledat k Wobenzynu jeho přírodní alternativu, pak je to Aloe vera šťávu Biomedica (vyrábí se v Hořátvi a obsahuje aloe z Mexika, tu nejlepší) a je k dostání v lékárnách. Aloe vera obsahuje kromě  různých přírodních enzymů, aminokyseliny, vitaminy, minerály, polysacharidy a mnoho dalších prospěšných látek. Když porovnáme ceny, tak Wobenzyn vychází několikrát dráž.

Takže až budete volit cestu mezi lékem a přírodní alterntivou, pořádně si to rozmyslete. Přírodní věci nemají žádné jiné vedlejší účinky, které bohužel léky mají. Na druhou stranu přírodní volně prodejné produkty nemají klinické testy - ale pomáhají a dokonce i lépe.