Beta-glukany - Jak působí na naši imunitu?

04.11.2016 21:27

V současné době doporučujeme posilovat imunitní systém proti respiračním onemocněním. Kromě oblíbeného colostra je nyní čas i na beta-glukany. S nimi je ale potřeba zacházet tak, aby byly skutečně nápomocny a nebyly zbytečně zneužívány. Jedině tak jsou organismu nejvíce prospěšné. Pojďme se s nimi podrobněji seznámit.

Co jsou Beta-glukany

Beta-glukany jsou polysacharidy, lineární homopolymery glukózy s (1-3)-β–D–glykosidickou vazbou. Mohou však obsahovat i postranní řetězce s (1-6)-β–D-glykosidickými vazbami.

Kde se Beta-glukany vyskytují

Zdrojem přírodních beta-glukanů jsou kvasnice, houby (hlíva ústřičná, shi-take, mai-take) a obilniny (oves, ječmen). Část potřebných beta-glukanů člověk přijímá v potravě (například ve slupce jablka).

Hlavní účinek beta-glukanů

Účinek beta-glukanů je imunomodulační. Je ovlivněn konkréní strukturou, velikostí molekuly, větvením i zdrojem, z něhož pochází. Velkou výhodou  standardizovaných beta-glukanů je jejich nepatrná toxicita. Většina beta–glukanů je považována za nestravitelné polysacharidy, které mohou být jen zčásti fermentovány střevní mikroflórou. Po perorálním podání rychle procházejí žaludkem a tenkým střevem do tlustého střeva a přes relativně nízkou systémovou koncentraci působí na imunitní systém. Toto působení je velmi důležité, protože se postupně ukazuje, že nás náš imunitní systém nejen chrání proti infekcím, ale hlavním cílem je rozpoznat, co je uvnitř našeho těla CIZÍ a co je VLASTNÍ. A cizím se mohou stát i buňky našeho vlastního těla, pokud se na nich vyskytly nějaké omyly, mutace a nežádoucí změny, nebo byly buňky třeba rozdrceny při traumatu – autonehodě, úrazu nebo se prostě jen řízneme. To je nesmírně důležité a ve vyšším věku asi úplně TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ.

Kdy bychom měli Beta-glukany užívat?

Přípravky obsahující Beta-glukany jsou určeny hlavně střední a starší generaci k předcházení infekčních onemocnění (virových, bakteriálních i kvasinkových), je možné jej užívat i v průběhu onemocnění, kdy by měly být sníženy příznaky infekce a také v době rekonvalescence, která poté bývá značně zkrácena. Pomáhají také hodně po traumatech – zlomeninách, pohmožděninách, při řezných ranách apod. Měl by se projevit synergický účinek jednotlivých složek ve zvýšení duševní i fyzické kondice a snáze tak odolávat zátěži infekcí.

Vitamíny a bylinky

Ostropestřecový olej

18.03.2016 10:07
Ostropestřecový olej je jeden z nejlepších přírodních prostředků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci. Podporuje tvorbu nových, zdravých jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Zmírňuje mnoho závažných jaterních onemocnění včetně virových infekcí a cirhózy (v...

Včelí pyl - nedoceněné účinky

28.07.2015 00:00
Včelí pyl je základní složkou potravy včel a obsahuje široké spektrum esenciálních živin. Je velmi cenným a výživově hodnotným produktem. Je plný vitaminů, enzymů, antioxidantů a minerálů. Podporuje imunitu, snižuje cholesterol, experimentálně byl prokázán jeho pozitivní vliv na vyrovnání se s...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>